Prasowanie ubranek dla noworodka - dlaczego warto?
Prasowanie ubranek dla noworodka - dlaczego warto?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy częste prasowanie ubranek dla noworodka jest konieczne. Czynność ta zabiera dużo czasu, którego rodzinie maluszka niestety często brakuje. Poza tym nowe ubranka prosto ze sklepu wyglądają tak estetycznie, że wydają się niemal gotowe do założenia ich dziecku. Regularne prasowanie ma jednak swoje uzasadnienie i nie warto rezygnować z niego dla dobra maleństwa. Ubranka dla niemowląt należy prasować po każdym praniu. Co więcej, wyprania i uprasowania wymagają także nowe ciuszki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, po co prasować ubranka dla noworodka.

Dlaczego trzeba prasować ubranka niemowlaka?

Pranie ubranek dla niemowląt wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku odzieży dla dorosłych. Musimy zrezygnować z ulubionych kompozycji zapachowych, płynów zmiękczających, a nawet wybielaczy. Każdy rodzic powinien zaopatrzyć się w hipoalergiczny płyn do prania — najlepiej taki, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Po wyjęciu ciuszków z pralki zdarza się więc, że są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Prasowanie ubranek noworodka zmiękcza je i sprawia, że stają się bardziej delikatne. Ciuszki bez odgnieceń prezentują się także o wiele lepiej.

Prasowanie ciuszków dla noworodka jest także ważne ze względu na jego komfort i zdrowie. Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni wykształconej bariery przeciwko drobnoustrojom, więc należy zadbać, by zminimalizować ilość bakterii na ich delikatnej skórze. Z tego względu nasze mamy i babcie gotowały ubranka przed założeniem ich dziecku. Obecnie nie musimy stosować takich metod, ponieważ zwykłe żelazko jest równie skuteczne. Co więcej, jeśli prasujesz wszystkie ubranka, możesz zrezygnować z ustawiania pralki na bardzo wysoką temperaturę. Prasowanie nie zaszkodzi ciuszkom z delikatnych materiałów w przeciwieństwie do prania w gorącej wodzie. Z tych samych względów warto prasować także inne tkaniny, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka — pieluchy tetrowe, ręczniki, pościel, a nawet ubrania rodziców.

Pamiętaj także o upraniu i wyprasowaniu nowych ubranek. Choć ciuszki prosto ze sklepu wydają się czyste, nie masz pewności, na jakie warunki były narażone w czasie transportu i jak długo leżały na półce w sklepie. Poza tym prasowanie usunie z ubranek apreturę, czyli substancję, która pokrywa nowy materiał.

Tak częste pranie i prasowanie może oczywiście powodować szybkie blaknięcie tkanin. Warto więc wybierać akcesoria dla dzieci w jasnych kolorach lub postawić na wysokiej jakości ciuszki. Nasz sklep z ubraniami dla dzieci oferuje artykuły z certyfikowanej bawełny, które są bezpieczne dla skóry maluszka. Kupisz u nas ubranka niemowlęce dla dziewczynki i ubranka niemowlęce dla chłopca w intensywnych odcieniach, które nie utracą koloru nawet po wielu praniach.

Jak długo prasować ubranka niemowlęce?

Do kiedy prasować ubranka niemowlęce? Należy to robić przynajmniej do trzeciego miesiąca życia. Później można stopniowo odejść od tej czynności. Na początek polecamy zrezygnować z prasowania ubranek, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą dziecka. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci z alergią — w ich przypadku należy prasować ubranka najdłużej, jak to możliwe. Jeśli nie masz pewności, czy zrezygnowanie z tej czynności to dobry pomysł, możesz testowo nie wyprasować jednego ciuszka i obserwować jak zareagowała na tej eksperyment skóra maluszka.

W jakiej temperaturze prasować ubranka noworodka?

Większość rodziców ustawia żelazko na aż 200 stopni. Dlaczego prasuje się ubranka dla niemowląt w tak wysokiej temperaturze? Oczywiście, żeby pozbyć się drobnoustrojów i odpowiednio zmiękczyć tkaninę. Ma to jednak także duże znaczenie ze względu na temperaturę prania. Ciuszki dla niemowląt zazwyczaj powinno się prać w dziewięćdziesięciu, a nawet sześćdziesięciu stopniach. Wielu producentach zaleca jednak ustawianie pralki na czterdzieści stopni. Pranie w tak niskiej temperaturze może nie zabić wszystkich bakterii. Co więcej, po rozwieszeniu mokrych ciuszków na suszarce, również osiada na nich kurz. Należy jednak pamiętać, by zawsze sprawdzić na metce zalecaną temperaturę prasowania.

Jak prasować ubranka?

Jak prasować ubranka dla noworodka? Przede wszystkim dopilnuj, by stopa żelazka była czysta. Należy dotrzeć nią w każdy zakamarek — zwłaszcza w obszarach, w których ciuszek ma większy kontakt ze skórą dziecka. Ważne jest, by ubranka prasować bardzo dokładnie z obu stron. Oczywiście taka czynność zajmuje dość dużo czasu, więc wielu rodziców decyduje się na zakup żelazka parowego.

Podsumowanie

Dlaczego trzeba prasować ubranka dla niemowlaka? Dzięki temu można pozbyć się z ciuszków drobnoustrojów i zmiękczyć tkaninę po praniu, by stała się przyjemna w dotyku. Poza tym wyprasowane ciuszki wyglądają o wiele estetyczniej. Prasować należy po każdym praniu — nawet po zakupie nowych akcesoriów dla dziecka. Nie należy zapominać przy tym o innych tkaninach, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, takich jak ręczniki czy pościel. Polecamy ustawiać żelazko na maksymalną temperaturę, chyba że producent ma inne zalecenia. Ważne jest, by prasować ubranka bardzo dokładnie z obu stron przynajmniej do trzeciego miesiąca życia dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl